Byggemodning på Marmormolen

Ny attraktiv bydel i København.

Frihavnsområdet Marmormolen i København blev frem til 2018 omdannet, så de gamle kajkonstruktioner kunne huse to øer med boliger, erhvervsbyggerier, et hotel og det nye FN-hovedkvarter for Nordeuropa. I den forbindelse udførte Aarsleff byggemodningsarbejderne samt kajkonstruktionerne.

For at klargøre Marmormolen til de nye kajkonstruktioner rev vi først de gamle konstruktioner ned. Med Tscherning A/S som underentreprenør udførte vi nedbrydningen både fra land og fra vand. I 2010 installerede Aarsleff cirka 1.100 løbende meter AZ-20/28-profiler i op til 16 meters længde til den nye kajkonstruktion. I løbet af 2011 installerede vi 290 løbende meter AZ14-700R/24-profiler, som blev forankret med permanente jordankre.

Jordarbejderne indeholdt indpumpning af 35.000 kubikmeter sand. Desuden håndterede vi knap 30.000 kubikmeter lettere forurenet jord, som blev genindbygget, hvor det var muligt. Den mængde jord, som var meget forurenet, blev deponeret.

Det indledende byggemodningsarbejde stod færdigt i løbet af 2010. Herefter fulgte arbejdet med FN-byen – en fagentreprise indeholdende udgravning af knap 28.000 kubikmeter jord, grundvandssænkning med 33 aflastningsboringer, pæleramning af 1.400 30 × 30 jernbetonpæle i op til 15 meter, 146 opdriftsankre og tilfyldning omkring kælder og kloak.

Byggemodningsarbejderne skulle indpasses i den generelle udvikling af Marmormolen i perioden frem til 2018 og blev derfor udført i etaper, hvor området i perioder blev overladt til andre entreprenører.

Bygherre      
Byggemodningsselskabet Marmormolen P/S, et projektselskab dannet af By & Havn og Nordkranen

Kontraktsum                       
218 mio. kr.

Anlægsperiode                  
Marts 2010-september 2018

Aftaleform  
Totalentreprise

Relaterede referencer